Polski

Argumenty potwierdzające to że Judym to bohater romantyczny.
1. Tomasz doświadczył niespełnionej miłości. Mimo, że kochał Joannę niestety musiał ją opuścić.
2. W Wielu sytuacjach górują nad nim emocje. Przykładem może być trącenie szewca w kałużę błota.
3. Doskwiera mu samotność
4. Jego dusza jest rozbita jak „sosna”. Toczy ciągle walkę z otaczającą go rzeczywistością
Interpretacja tytułu.
Oraz A. Kozakiewicza przedstawia czworo dzieci które stoją przy ulicy. Widząc budynki oraz ubiór dzieci można stwierdzić że obraz ten przedstawia biedną część jakiegoś miasta. W tytule dzieła zawarte jest słowo zazdrość. Tytuł ten odzwierciedla to co dzieje się na tej ulicy. Troje dzieci ubrane jest w stare płachty. Dziewczynki stojące po lewej stronie ubrane są w podarte sukieneczki a chłopczych po lewej ma jakiś stary fartuch. Warto zauważyć także że tylko troje z nich stoi boso na chodniku. Między nimi stoi dziewczynka ubrana w ładną sukieneczkę, buciki oraz ma ładnie uczesane włosy.W rączkach przy ustach trzyma jedzenie. Widząc jak dzieci otaczające tą dziewczynk patrzą na nią możemy stwierdzić że jej zazdroszczą. Powieść napisana przez Żeromskiego nosi tytuł „Ludzie bezdomni”. Jednak po jej przeczytaniu możemy stwierdzić że główni bohaterowie przecież nie są bezdomni. Mają mieszkania oraz pracę zięki której mogąutrzymać te mieszkania. Jednak bezdomność może mieć kilka znaczeń metaforycznych. Od bezdomności kulturowej która polega na tym że nie przynależymy to konkretnej kultury, po bezdomność religijną jak i polityczną. Naszych bohaterów też dopada bezdomność metaforyczna. Tomasz i Joanna nie powiadają rodzin które zostały założone przez nich, dzięki czemu możemy powiedzieć że dskwiera ich bezdomność polegająca na braku własnej rodziny.

Zadanie1
Rozterki Tomasza Judyma symbolizują dzieła sztuki, Wenus z Milo i Rybak Chavannesa, podziwiane przez bohatera w Paryżu. Wenus jest symbolem urody życia, piękna, hedonistycznej rozkoszy, natomiast Rybak to obraz przedstawiający nędzę, ubóstwo najniższych klas społecznych. Kontrast między tymi dziełami obrazuje wybór między szczęściem osobistym a wyrzeczeniem się go w imię poświęcenia się dla dobra potrzebujących warstw społeczeństwa. Judym nie potrafi zapomnieć o dzieciństwie spędzonym w warszawskiej dzielnicy nędzy, pamięta bardzo wyraźnie o swoim pochodzeniu. Ma świadomość przeklętego długu wobec klasy, z której się wywodzi. Aby spłacić ten dług, zrezygnuje zarówno ze szczęścia osobistego, jak i z życia rodzinnego. Jedynie żyjąc samotnie, bez ciężaru obowiązków wobec rodziny, Judym może poświęcić się całkowicie pracy społecznikowskiej. Może zaangażować się w nią pełnym sercem i żadne troski i kłopoty rodzinne nie będą go od niej odciągały.

ROZPRAWKA
Największe poświęcenie a może tchórzostwo?
Każdy człowiek bez względu na pochodzenie oraz status materialny, aby egzystować musi podejmować codziennie wiele decyzji. Każda z nich w mniejszy lub większy sposób wpływa na to jak potoczy się nasze dalsze życie. Tomasz Judym który jest bohaterem powieści pt. „Ludzie bezdomni” również musiał podejmować decyzje. Dylemat którego go dotyczył w powieści w dużym stopniu wpłyną na jego dalsze życie. Jednak czy to jak postąpił było słuszne ? Czy chciał się w całości oddać ludziom potrzebującym czy może bał się natłoku obowiązków które musiał by realizować każdego dnia związanych z rodziną którą założyłby z Joanną oraz te które by miał w związku z pomaganiem ludziom którzy potrzebują pomocy ?
Tomasz Judym jest człowiekiem który pochopnie podejmuje decyzje. Nagle postanawia oświadczyć się Joannie i równie szybko te zaręczyny zrywa i postanawia wyjechać. Dzięki temu można wywnioskować że impulsy dzięki którym podejmuje te decyzje górują nad nim i sam Judym nie potrafi przemyśleć dokładnie co będzie najlepsze dla niego jak i otaczającego go świata.